Providing you the best range of stainless steel centrifugal pump, 2 hp ss centrifugal pump, centrifugal stainless steel bare shaft pump and 1 hp ss centrifugal mono block pump with effective & timely delivery.
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Pump Type | Self Priming |
| Material | SS |
| Color | Blue And Silver |
| Phase | Single Phase |
| Max Flow Rate | 2700 LPM |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 320 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 2 Piece
As all Pumps are made from sand Casting, mechanical properties are far superior, then sheet material. Mono block Pump are ideal for small chemical transfer
application. Pump can handle liquid having viscositles up to 1000
Pumps are highly energy efficient and requires
NPSH to function without cavitation.
The Pumps can work under a vaccum of 720 mm of Hg Suitable for vacuum evaporators.
Pumps are Available with closed / semi open impellers.
The best elastomers are used In the pumps to provide optimum resistance for high temperatures and chemicall Pumps are study indesign as made from sand casting
APPLICATIONS
Alkaline Solution / Alcoholic Drinks.
Acids, Fine Chemicals
Bottling Plants, Soft Drinks & Distillery
ETP/STP Treatment Plants
Colour dyes and Pigments / Plants
Descalling Applications, Paper & Cement Industries
Water Treatment Plants
Detergent, Soaps, Paste & Shampoo
Textile Sizing, Dyeing & Finishing Systems
Natural Cellulose Fiber / Synthetic Fiber System.
Hold & Cold Water Pumping.
Stainless steel centrifugal monobloc and bare pumps used in chemical and process industries. There pump are available from
0.25 HP TO 15 HP.
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Maximum Head (meters) | 15 m |
| Material | Stainless steel |
| Application/Usage | For Textile & Paper Industry |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Warranty Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Maximum Head (meters) | 15 m |
| Stages | Single Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
As all Pumps are made from sand Casting, mechanical properties are far superior, then sheet material. Mono block Pump are ideal for small chemical transfer
application. Pump can handle liquid having viscositles up to 1000
Pumps are highly energy efficient and requires
NPSH to function without cavitation.
The Pumps can work under a vaccum of 720 mm of Hg Suitable for vacuum evaporators.
Pumps are Available with closed / semi open impellers.
The best elastomers are used In the pumps to provide optimum resistance for high temperatures and chemicall Pumps are study indesign as made from sand casting
APPLICATIONS
Alkaline Solution / Alcoholic Drinks.
Acids, Fine Chemicals
Bottling Plants, Soft Drinks & Distillery
ETP/STP Treatment Plants
Colour dyes and Pigments / Plants
Descalling Applications, Paper & Cement Industries
Water Treatment Plants
Detergent, Soaps, Paste & Shampoo
Textile Sizing, Dyeing & Finishing Systems
Natural Cellulose Fiber / Synthetic Fiber System.
Hold & Cold Water Pumping.
Stainless steel centrifugal monobloc and bare pumps used in chemical and process industries. There pump are available from
0.25 HP TO 15 HP.
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Maximum Head (meters) | 15 m |
| Stages | Single Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Horsepower | 2 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
As all Pumps are made from sand Casting, mechanical properties are far superior, then sheet material. Mono block Pump are ideal for small chemical transfer
application. Pump can handle liquid having viscositles up to 1000
Pumps are highly energy efficient and requires
NPSH to function without cavitation.
The Pumps can work under a vaccum of 720 mm of Hg Suitable for vacuum evaporators.
Pumps are Available with closed / semi open impellers.
The best elastomers are used In the pumps to provide optimum resistance for high temperatures and chemicall Pumps are study indesign as made from sand casting
APPLICATIONS
Alkaline Solution / Alcoholic Drinks.
Acids, Fine Chemicals
Bottling Plants, Soft Drinks & Distillery
ETP/STP Treatment Plants
Colour dyes and Pigments / Plants
Descalling Applications, Paper & Cement Industries
Water Treatment Plants
Detergent, Soaps, Paste & Shampoo
Textile Sizing, Dyeing & Finishing Systems
Natural Cellulose Fiber / Synthetic Fiber System.
Hold & Cold Water Pumping.
Stainless steel centrifugal monobloc and bare pumps used in chemical and process industries. There pump are available from
0.25 HP TO 15 HP.
Jayesh Dayarambhai Khandala (CEO)
R.J Brothers Auto Equipments Co.
Shed No-4,Parth Industrial Estate, B/H Jaweri Estate,Singarwa-Kathwada Road, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India